Asuman Susam

Category : no 4

Arada

Son Dakika: Reuters: Tunus açıklarında 70’ten fazla göçmeni taşıyan bot battı. İlk belirlemelere göre 4 kişi kurtarıldı. Son Dakika: Reuters: Tunus açıklarında 70’ten fazla göçmeni taşıyan bot battı. İlk belirlemelere göre 4 kişi kurtarıldı. Son Dakika: Reuters:Tunusaçıklarında70’tenfazla göçmenitaşıyanbotbattı. İlk belirlemelere göre 4 kişi kurtarıldı. SonDakika:Reuters:Tunusaçıklarında70’tenfazla göçmenitaşıyanbotbattı.İlkbelirlemeleregöre4kişikurtarıldı. Son Dakika: Reuters:70’ten 4kişi. Battı.Kurtarıldı. Tunus açıkları. Göçmeni.


Ekrana kilitlenmiş gözleri. Son dakika bandında. Möbius şeridi. Kurtuluşsuzluk şeysi. Nesi? Afazi. Şerit sonsuzluğu imliyor, tekyüzlü, beşinci boyuta sıçramalı düşünceleri. Hatırladıklarını sevmiyor, aklına gelmeyenlerin ihtiyaç duydukları olduğunu düşünüyor. Haber bandı akıyor. Tıkalı damarlarından içeri hiçbir şey süzülüp geçmiyor. Bu stenler ne işe yarar! Öfkeleniyor. Bozuk bir kalp, tıkalı yollar. Yağ hücrelerinin arasına sıkışan hava. Hava, hücreler arasında önce kirlenip sonra ölüyor. Ölü hava benzini solduruyor. Gözleri fersiz. Bu hastalık iyi oldu, diye düşünüyor. Yapmamayı tercih ettiklerinden yapmama zorunlulukları doğurmuştu arada. Günlerdir aynı tişört vardı üzerinde. Uzayan tırnakları. Eski bir sarılığın izi işlenmiş sağ işaret parmağı. Sakallarını sınır çizgisinden atlatmıştı. Gülmeyi bırakalı gamzesi kaybolmamışsa da donmuştu. Sakallar şimdi eski bir eşyayı örter gibi rikkatle üstünü örtmüştü gamzesinin. Gülümseme izlerini yokladı sol eliyle, sessizliğe kulak verdi. Belki bir kıkırtı, kıpırtısız bellekte? Hı? Hiçbir şey olmuyordu. Bu olmamak iyiydi. Onu zaman dışına çıkaran her şey gibi iyiydi. Hastalık iyiydi. İnsan yükünden uzakta bu hafiflik iyiydi bu ağır vücutta. Öfkesi diniyordu. Opak beyaz süt sesi. Görüntüler şiddetini kusarak odalarımızın içine dek giriyordu. Ama ses.  Duvarını aşamadan boğuluyordu. Bu boğuntuya dünya telaşı deniyordu. Telaş ona yıllardır hiç uğramıyordu.  Öfke yeniden kabarmadan önceki matlık iyiydi. Arada, bir kayıtsızlık olarak durmak. Her şey akarken. Kumulların örttüğü bir zambak gibi.

Son dakika bandı. Hayattı işte akıyordu. Tunus açıklarında 70’ten fazla göçmen. Uyuşmuş, süngerleşmiş bir kütle olarak. O. Pürüzlü zemininde boşvermişliğin. Bir hissizlik anıtı  kütlesini aşağı karanlığa doğru sarkıtarak. Kurtarıldı. Kişi. Kendinden uzaklaşan şeyler görünmez olana kadar. Baktı. Battı. Yerçekimsiz bir dalgınlıktı evi. Aradakiler. Tunus açıkları. Göçmeni.

@